7

Nie będzie unijnego zakazu robienia zdjęć na tle znanych budowli

Pod koniec zeszłego miesiąca informacja o tym, że wkrótce za zrobienie sobie tak zwanego selfie może skutkować złamaniem przepisów, za które będzie można odpowiedzieć przed sądem.

Za Wikipedią, wolność panoramy to potoczne określenie zbioru wyjątków w prawie autorskim zezwalających na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli.

Oprócz tych miejsc i budynków, w których zabronione jest robienie zdjęć, w większości krajów europejskich nie ma ograniczeń co do miejsc, w których można robić zdjęcia na tle obiektów się tam znajdujących. Wśród największych państw, można wskazać na Francję lub Włochy, w których to do sfotografowania obiektów publicznych wymagana jest zgoda ich właściciela.

Ostatnimi dniami Michelle Obama symbolicznie podarła zapis mówiący o zakazie robienia zdjęć w Białym Domu. Jednocześnie w najpopularniejszym w Niemczech parku rozrywki Europa-Park w Rust pod Fryburgiem oraz Disneylandach zakaz używania kijków selfie.